Haberler

Bu Haberi Paylaş

 

Diğer Haberler


 

Bağcılar’dan Nusaybin’de Gönül Köprüsü kuruldu

Bağcılar’dan Nusaybin’de Gönül Köprüsü kuruldu

2 bin kişi iftar sofrasında buluştu

            Bağcılar Belediyesi kardeş belediye Nusaybin’de düzenlediği iftar programında 2 bin ilçe sakinini buluşturdu. Nusaybin’deki ihtiyaç sahiplerine 1.000 koli gıda yardımında bulunan Bağcılar Belediyesi, ayrıca 350 yetim ve öksüze bayramlık kıyafet verdi. Yine, 2 bin ihtiyaç sahibine de bayramlık kıyafet hediye edildi.

 

               Bağcılar Belediyesi, Mardin’in Nusaybin ilçesinde düzenlediği İftar Programı’nda 2 bin ilçe sakinini İrfan Sofrası’nda buluşturdu.

 

               Tarihi ve kültürel miraslar arasında yer alan Zeynel Abidin Camii’nde düzenlenen iftarda konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bağcılar’ın 750 bin nüfusuyla İstanbul'un büyük ilçelerinden birisi olduğunu ifade etti. Bağcılar’ın Anadolu’nun tüm renklerini barındırdığını da hatırlatan Çağırıcı, Mardinli, Nusaybinli hemşehrileriyle bir arada yaşadıklarını söyledi. Çağırıcı, şunları söyledi: “40 yıla aşkın birlikte bir dostluğumuz ve kardeşliğimiz var. Memleketlerimiz  birbirine uzak olsa bile aynı coğrafyanın gülü, aynı kültüre ve inanca sahip olarak ne kadar Giresunluysak ne kadar İstanbulluysak o kadar Mardinliyiz o kadar da Nusaybinliyiz. Bunu canı gönülden söylüyoruz. Günü birlik veya ilk defa Nusaybin’de değiliz" dedi. Çağırıcı Ramazan Bayramının başta Suriye olmak üzere bölgeye huzur, barış ve kardeşlik getirmesi temennisinde bulundu.

 

 

ÇOCUKLARLA YAKINDAN İLGİLENDİLER

 

               Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ergün Baysal ise, iftarı düzenleyen Başkan Çağırıcı’ya teşekkür etti. Ramazan Ayında iftar sofralarını paylaşmanın önemine dikkat çeken Baysal, “Hem dinimizin bir gereği hem toplumsal hayatımızda birbirimizin derdinden anlamanın birbirimize hem hal olmanın bir gerekliliğidir. Ne mutlu ki Nusaybin'de böyle bir iftar gecesinde hep birlikteyiz" şeklinde konuştu.

 

“KARDEŞLİĞİMİZ BİNLERCE YIL DAHA DEVAM ETSİN”

            AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk ise başı rahmet, ortası mağfiret sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan ayından en iyi şekilde istifade etmeye çalıştıklarını belirtti. Nusaybin’e, İstanbul’dan ve Bağcılar’dan selamlar getirdiklerini ifade eden Öztürk, Ramazan ayında kurulan gönül sofralarının birlik ve beraberlik anlamına geldiğini ifade etti. Öztürk, şöyle konuştu: “Hep birlikte Ramazan ayının rahmet ikliminde iftar yapıyoruz.  Bizi böyle güzel görüntüler içinde buluşturan Rabbimize hamdolsun. Geçen zaman diliminde yaşananlara baktığımızda bugünkü görüntüler kardeşliğin bir kez daha ne kadar anlamlı olduğunu oraya koyuyor. Doğudan batıya, kuzeyden güneye aynı bakış açısına sahip insanların kardeşliğinin ne anlama geldiğini bu iftar sofralarında anlıyoruz. Bin yıllık bu kardeşliğin binlerce yıl daha devam etmesini diliyorum” 

    İftar sırasında davetlilerle sohbet eden Çağırıcı, Baysal ve Öztürk çocuklarla yakından ilgilendiler. Kur’an tilavetinin ardından okunan ezan ile davetliler birlikte oruçlarını açtı. İftar yemeğine ayrıca Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Tahsin Kahraman, Nusaybin İlçe Başkanı Mehmet Latif Özel, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsun Özmen, Bağcılar ve Nusaybin'deki Kamu Kurum ve Kuruluş yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

 

GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURULDU

 

            Bağcılar Belediyesi ayrıca Ramazan ayında huzurun hakim olduğu Nusaybin’deki programlar kapsamında Gönül Köprüleri kurmaya dönük çalışmalarda bulundu. Bağcılar Belediyesi, iftar programının yanı sıra ayrıca Nusaybin’deki ihtiyaç sahiplerine 1.000 koli gıda yardımında bulundu. Yine, 350 yetim ve öksüze bayramlık kıyafet verilirken, 2 bin ihtiyaç sahibine de bayramlık kıyafet hediye edildi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, kardeş şehirlerle aralarında gönül köprüleri kurduklarını belirterek, “Mübarek Ramazan ayında anlamlı programlarda buluşuyoruz. Bereket sofralarında iftarımızı yapıyoruz. Yetimlere ve ihtiyaç sahiplerine bayramlık hediye ediyoruz. Mübarek ayı anlamına uygun yaşıyoruz. Bayrama da inşallah huzur ve mutluluk içinde gireceğiz” dedi.

             Program kapsamında ayrıca Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk, AK Parti Nusaybin İlçe Başkanlığını ziyaret ederek Başkan Mehmet Latif Özel ile sohbet ettiler. 

 

18.06.2017